Rss

Preiļi

Beidzot esmu Preiļos – pilsētā, kurā satiekas četri vēji, pilsētā, kuru čaklākie bibliotēkas lasītāji – Egons, Annija, Arvīds, Annija un Andželika – ļoti mīl un labprāt man to parādīs.

1

Sāksim ar visu iemīļoto tikšanās vietu – bibliotēku, kura šogad svin 85. dzimšanas dienu. Klikšķini uz burta B un atvērsi bibliotēkas mājaslapu

2

Vislabāk es jutos bibliotēkas Pasaku mājiņā, kur omulīgā atmosfērā tikos ar draugiem – literāro darbu tēliem.

3

Lūk, arī viņš – Preiļu pilsētas saimnieks – krauklis – gudrības, drosmes un spēka simbols, kas attēlots pilsētas ģerbonī. Spied uz kraukļa un nonāksi…

4

Pašā pilsētas centrā slejas 33 metrus augstā katoļu baznīca, kas uzcelta 1886. gadā.

5

Par represētajiem skumst akmenī kaltā Māte, ko veidojusi tēlniece Vija Dzintare. Piemineklī K. Skalbes vārdi:

“Daudz mocekļu bij izredzētu

Tev mana mazā tēvija,

Kas līdz ar mātes vārdu svētu

Čukst sāpju stundā: “Latvija!…”

6

Viesu mājas „Pie Pliča” ēka ir senākā koka guļbūve pilsētā, celta 19. gadsimta sākumā. Kādreiz tā piederējusi grāfu Borhu dzimtai, bet ap 1860. gadu tajā dibināta Preiļu slimnīca. Tagad tā laipni uzņem atpūtniekus, kuriem ir iespēja apskatīt tur izvietoto senlietu kolekciju.

7

Atklājums – mazākais dievnams Latvijā, ko uzņēmējs Igors Pličs izveidojis viesu nama pagalmā.

9

Jeļenas Mihailovas miniatūrā karaļvalstī jutos kā pasakā. Tornīši, tiltiņi, ūdensdzirnavas – autores fantāzijas un roku darba rezultāts, veidots no dabiskā laukakmens.Leļļu galerijas iekšpagalmā pils dekorācijās top lieliskas fotogrāfijas. Spied uz princeses un redzēsi tās.

10

Interaktīvajā informatīvajā āra stendā aplūkojama gan Preiļu novada domes mājas lapa, gan kultūras un sporta pasākumu afišas. Fonā – Mūzikas un mākslas cienītāju Meka – Preiļu Mūzikas un mākslas skola, kuras skursteni kā mājvietu izvēlējusies stārķu ģimene.

11

Izrādās, ka Preiļi ir vienīgā Latvijas pilsēta, kurā godā celts siers. Piemineklis “Siers dimants” veltīts visiem Latvijas sieriem, bet Preiļu zīmols – siers “Preilis” un “Čedars”.

12

Vēl viens pilsētas simbols – Preiļu vārti, aiz kuriem sākas  Borhu muižas parks. Viduslaikos Preiļu novads ar pili piederēja Livonijas Ordenim, bet kopš 1382.gada – barona fon Borha dzimtai.

13

Pašlaik muižas vārtsarga namiņā iekārtota Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja  etnogrāfijas, tekstiliju, keramikas un mēbeļu krātuve, kas ir interesants apskates objekts ikvienam pilsētas viesim.

14

Preiļu muižas kapela celta par grāfa Jozefa Heinriha Borha līdzekļiem un iesvētīta 1817. gadā. Zem kapelas bija iekārtotas kapenes grāfa ģimenes locekļu apbedīšanai. Šobrīd kapela darbojas, tajā  atrodas renesanses laika mākslinieku Rafaela, Leonardo da Vinči, Mikelandželo un citu slavenu autoru gleznu kopiju galerija.

15

Muižas zirgu staļļa mūri, kas lepni slejas debesīs, apliecina grāfa Borha varenību un izcilas saimniekošanas spējas.

16

2013.gadā, labiekārtojot Preiļu parka teritoriju, tika izveidota atpūtas zona ar pirmo BMX trasi Latgalē.

17

Skaistajā Preiļu parkā satiku lācenīti Preilenīti un aizgūtnēm klausījos viņas stāstos par Mīlestības kalniņu un saliņu, līdz atvadījāmies uz Skūpstu akmens lielās parka estrādes pievārtē.

18

Izbraucot no Preiļiem, mani patīkami pārsteidza vienīgais lielveikals ar latgaliešu akcentu “Ūga”, kurā var iegādāties ogūrčus, kampetys, šykaladu, sipisņīku, svīksteņu un citus gardumus.

Palieciet sveiki, Preiļi – vieta, kur gribas atgriezties!

Previous Post

Next Post

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *